You are here
Home > Life > Navštivte nejkrásnější město Slovenska – Bardejov a relaxujte v lázních

Navštivte nejkrásnější město Slovenska – Bardejov a relaxujte v lázních

Severovýchodní Slovensko nabízí krásnou přírodu, historii, kulturu, sportovní vyžití i relax, a může se chlubit i jedinečným skvostem a tím je historické město Bardejov. Město Bardejov je právem zapsané do seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a zároveň se může pyšnit opakovanými prvenstvími v soutěži o Nejkrásnější město Slovenska. Blízké Bardejovské lázně (Bardejovské kúpele) jsou oázou klidu a patří k nejoblíbenějším slovenským lázním. Do Bardejovských lázní zavítala v minulosti řada významných osobností, mezi nimi i císařovna Sissi, která zde má pomník. Objevte krásu, bohatou kulturu, historii, architektonické skvosty i klid jedinečného regionu “ŠARIŠ” – BARDEJOV.

Na propagaci výjimečného koutu Slovenska pracuje i Oblastní organizace cestovního ruchu (OOCR) “ŠARIŠ” – BARDEJOV. Její ředitel Ing. Radomír Jančošek k tomu říká: „OOCR Šariš-Bardejov byla založena na podporu cestovního ruchu a funguje již téměř 4 roky. Členy jsou: město Bardejov, Bardejovské lázně, a. s., ADRIÁN LOZÁK, s. r. o. a Kulturní a turistické centrum Bardejov. Cílem OOCR je zvýšit návštěvnost Bardejova a okolí prostřednictvím aktivní spolupráce členů OOCR a dalších subjektů v cestovním ruchu, zkvalitňováním marketingu, vzdělávání, propagace, rozšiřováním produktů a služeb. Hlavním účelem organizace je podpora cestovního ruchu a vytváření podmínek rozvoje cestovního ruchu na území zakladatelů a členů s cílem trvale udržitelného rozvoje cestovního ruchu a ochrany zájmů svých členů. V tomto roce jsme se rozhodli zvýšit intenzitu povědomí o naší činnosti na Slovensku i v zahraničí, především v ČR a Polsku. Ke spolupráci jsme přizvali na cestovní ruch specializovanou renomovanou PR agenturu PAPER LIFE, která má na starosti PR Bardejovských lázní už 4 roky. Společným úsilím chceme zviditelnit náš region a zvýšit jeho návštěvnost.”

 Tipy na výlety v regionu “Šariš” – Bardejov

Bardejov je historické město zapsané do seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. O tom, že je historicky a kulturně bohatým městem, svědčí i opakované prvenství v soutěži o Nejkrásnější město Slovenska. Nejvzácnější částí města je Radniční náměstí s nádhernými gotickými měšťanskými domy, Bazilikou minor Sv. Egídia, s bývalou Městskou radnicí – první stavbou renesance na území Slovenska, v níž je umístěna expozice Šarišského muzea. Neméně významné a zajímavé je i opevnění města, které patří k nejdokonalejším a nejzachovalejším opevněním měst v Evropě. Ozdobou města je také františkánský klášter s kostelem sv. Jana Křtitele, židovské suburbium a zrekonstruovaný park s fontánou u hradeb.

Nejreprezentativnější akcí města je tradiční Bardejovský jarmark ve dnech 25. – 28. srpna 2016. Trhovci se zde představí s již tradičně různorodým spotřebním zbožím, občerstvením, gurmánskými jarmarečními specialitami, řemeslníci s ukázkami svých řemesel a nebudou chybět ani provozovatelé zábavních atrakcí a lunaparků. Jarmark doprovází bohatý kulturní program všech hudebních žánrů. https://promo-clanky.cz

Bardejovské lázně – nacházejí se 5 km od Bardejova. Patří k nejoblíbenějším, nejnavštěvovanějším a počtem lůžek ke třem největším slovenským lázním. Zároveň se pyšní tím, že patří mezi nejstarší lázně s nejdelší tradicí poskytování lázeňských služeb. Vychutnávala si je na léčení v roce 1895 manželka Františka Josefa I. císařovna Alžběta, zvaná Sissi, jejíž socha se vyjímá v lázeňském parku. Pobýval zde i rakousko-uherský císař Josef II. (1783), Marie Luisa, pozdější manželka císaře Napoleona (1809), ruský car Alexandr I. (1821) a polská královna Marie Kazimiera dʼArquien, manželka polského krále Jana III. Sobieského.

Otevření lázeňské sezóny

Letošní lázeňskou sezónu lázně slavnostně otevřely v pátek 3. června 2016, slavnostním POŽEHNÁNÍM MINERÁLNÍCH PRAMENŮ a 19. ročníkem OTEVŘENÍ LÁZEŇSKÉ SEZÓNY. Mezi nejdůležitější akce lázní budou letos patřit: 62. ročník Mezinárodního hudebního léta (27. 06. – 29. 08. 2016), 13. ročník Bardejovských Lázeňských dní 10. 07. 2016, pravidelné koncerty klasické hudby a 13. ročník Alžbětinského dne 21. 08. 2016 na počest císařovny Sissi.

Letošní kulturní léto v Bardejovských lázních začne v červnu, návštěvníky potěší HUDEBNÍ VYSTOUPENÍ u kolonády – ve dnech 11. 06., 18. 06. a 25. 06. /soboty/ v 15.00 hod., na pódiu u Lázeňské kolonády. V červnu 2016 uspořádá Gladiol klub Prešov VÝSTAVU RŮŽÍ A LILIÍ a v srpnu VÝSTAVU GLADIOLŮ. MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ LÉTO (MHL) – 62. ročník, se koná ve dnech 27. 06. – 29. 08. 2016. V rámci něj se budou denně /kromě pondělků/ konat u kolonády koncerty klasické hudby v podání orchestru Cassovia Ensemble Košice v červenci a Prešovského salónního orchestru v srpnu /úterý – neděle: 10.30 – 11.30 hod. a 16.30 – 18.00 hod./. Součástí MHL je i cyklus 10 koncertů vážné hudby v koncertním sále hotelu Astória, se začátkem vždy v 19.00 hodin. Vstupné: 2 €. Koncerty u kolonády jsou grátis. BARDEJOVSKÉ LÁZEŇSKÉ DNY (BARDEJOVSKÉ KÚPEĽNÉ DNI) mají svůj 13. ročník 10. 07. 2016, se začátkem v 13.00 hod. v areálu před Lázeňskou dvoranou. Tato tradiční akce je spojena s bohatým kulturním programem. Jeho součástí jsou i atrakce a různé animační aktivity pro děti, prezentace a prodej tradičních řemeslných a jiných výrobků.

Během prázdninových měsíců červenec – srpen 2016, každý druhý víkend, bude pro děti ANIMAČNÍ PROGRAM NA KOUPALIŠTI. Na 14. 08. 2016 se připravuje FOLKLÓRNÍ FESTIVAL – se začátkem v 13.00 hod. v areálu u Lázeňské dvorany. Letošní vzpomínková slavnost na počest třítýdenní návštěvy císařovny Alžběty – ALŽBĚTÍNSKÝ DEN bude netradiční. Bude se konat 21. 08. 2016 (13. ročník) ve 14.00 hod. u památníku císařovny Alžběty, zvané Sissi. Doprovodný program: procházka císařovny Sissi s Franzem Josefem v dobových kostýmech po areálu lázní a možnost focení se s nimi. V tomto roce bude slavnost spojená s otevřením nově zrekonstruovaného hotelu Alžběta a různými doprovodnými programy.

V září 2016 budou HUDEBNÍ VYSTOUPENÍ u kolonády – ve dnech 10. 09. a 17. 09. /soboty/ v 15.00 hod., na pódiu u Lázeňské kolonády. Následuje 04. 09. 2016 – PŘEHLED DECHOVÝCH HUDEB a PIVNÍ FESTIVAL – 4. ročník; přehlídka dechových hudeb /13.00 – 17.00 hod./ a vystoupení lidových souborů, která se budou konat před lázeňskou kolonádou. Začátek v 13.00 hod. a vstup volný.

Nebude chybět ani 2. ročník HORNOŠARIŠSKÉHO VINNÉHO FESTIVALU. Na 24. 09. 2016 se připravuje prezentace několika slovenských vinařství, bohaté doprovodné akce a kulturní program se začátkem v 13.00 hod. v areálu před Lázeňskou kolonádou.
Areál Bardejovských lázní je otevřený každý den veřejnost. Hosté mají na výběr ze dvou wellness komplexů a v létě je otevřeno i venkovní koupaliště. Větší Wellness SPA – bazénový a saunový svět je v hotelu Ozón a menší (bez plaveckého bazénu) je v hotelu Alexander. Více informací je na: www.kupele-bj.sk.

Bardejovské suburbium – Stará synagoga v Bardejově patří mezi klenoty synagogální architektury na Slovensku. www.suburbiumbardejov.sk

Kulturní a turistické centrum (KTC) Bardejov spravuje Polsko-slovenský dům, turisticko-informační kanceláře i Památník holocaustu. http://www.ktcbardejov.sk/kontakty

Lesnická naučná stezka ČIERNA MLÁKA v Bardejovských lázních – Stezka je schůdná celoročně. http://www.lesy.sk/showdoc.do?docid=3650

Skanzen – Muzeum lidové architektury v Bardejovských lázních – Na ploše 1,5 ha je rozmístěno 24 objektů. http://www.muzeumbardejov.sk/expozic/skanzen.htm

V okolí Bardejova najdete i 7 zachovaných řeckokatolických a 1 římskokatolický dřevěný kostel. http://www.tik-bardejov.sk/drevene-kostoliky

Sluneční Majer – agroturistické zařízení v Stebnícké Huti s jízdárnou. www.slnecnymajer.sk

Zborov – Nachází se zde původně gotický hrad Zborov-Makovica a vojenské hřbitovy. www.zborov.sk

Náš tip: Přibalte s sebou do Bardějova i jízdní kolo, cyklotoulky po okolí těchto proslulých lázní jsou skvělým spojením sportu a relaxace v úžasném prostředí.

Napsat komentář

Top