You are here
Home > Life > Jak změnit trvalé bydliště

Jak změnit trvalé bydliště

Se změnou trvalého bydliště se pojí několik základních povinností. Pojďme si je vyjmenovat a napsat na náš list úkolů. Následně stačí jen odškrtávat, co jsme již zvládli.

Není to jen o stěhování

Stěhování je jen třešnička na dortu toho, co nás čeká. Objednejte si včas profesionály, stěhovací služba vám během jediného dne převeze všechny vaše předměty. Nestane se tak, že si během přepravy poškodíte spotřebiče, nábytek, hudební nástroje, nebo vaše křehké předměty. Stěhování je to poslední, co vás čeká. Nejdůležitější bude zařizování. Jdeme na to!

Ohlašovací místo

Jako první vás bude čekat zastávka na ohlašovně místa nového trvalého bydliště. To je většinou obecní úřad, nebo úřad městské části nebo obvodu. Zde vyplníte přihlašovací lístek k trvalému pobytu a zaplatíte poplatek 50 korun za každého nového obyvatele obce nad 15 let, který se společně s vámi stěhuje.

Bude vám vydán prozatímní doklad, vaše občanka bude mít ustřižený rožek. Na prozatímním dokladu bude uvedeno jak současné, tak i nové místo trvalého pobytu. Abyste se mohli stát občanem nové obce, musíte doložit prostřednictvím výpisu z katastru nemovitostí nebo kupní či nájemní smlouvou, že skutečně můžete na nové adrese bydlet. Následně si vyřídíte novou občanku.

Kolečko povinností

Tímto krokem se vám rozjíždí kolečko povinností. Budete si vyřizovat nejen nové osobní doklady, ale máte ohlašovací povinnost také na mnoha dalších místech. Například budete kontaktovat vaši zdravotní pojišťovnu, kde si změníte trvalou a korespondenční adresu. Následně zavítejte také na odbor dopravy a přepište si trvalou adresu v rámci dokumentu k vašemu vozidlu. Na řidičáku již adresa není, s tím si hlavu lámat nemusíte.

Měnit budete adresu u pojistných smluv, u poskytovatele internetu, při platbách za rozhlas a televizi, nebo za svoz komunálního odpadu. Kontaktujte také banku a pokud podnikáte, také živnostenský úřad.

https://pixabay.com/cs/photos/d%c5%afm-domov-chlad-odpo%c4%8dinout-si-sp%c3%a1t-2591528/
nov

Napsat komentář

Top