You are here
Home > Money > Vyplatí se mikropůjčky pro nezaměstnané?

Vyplatí se mikropůjčky pro nezaměstnané?

Kdo se alespoň trochu orientuje na finančním trhu, ví, že mikropůjčky patří k těm nejdražším úvěrům. Jejich úroková sazba a RPSN jsou extrémně vysoké. Jejich prostřednictvím se poskytují obvykle jen velmi malé částky. Pokud však dojde k prodlení se splacením, naskakují vysoké penále a sankce. Jsou mikropůjčky vhodné i pro nezaměstnané? Nebo by se jim měli raději vyhnout? 

Mnohé zájemce o mikropůjčku láká především fakt, že se v rámci žádosti nedokládá příjem. Nutno však říct, že se v žádném případě nejedná o nejlepší půjčku bez doložení příjmů, právě kvůli vysokému úroku a RPSN. Výjimkou jsou specifické nabídky některých nebankovních společností, které nabízí první půjčku zdarma, tj. bez úroku. Pokud zájemce ví, že chce mikropůjčku využít opravdu jen výjimečně, a hlavně ji včas a řádně bude schopen splatit, může to být řešení náhlých finančních problémů.

Jak jsou na tom nezaměstnaní?

V podstatě stejná podmínka uvedená výše platí i pro nezaměstnané. Záleží totiž, zda má nezaměstnaný člověk nějaké peníze našetřené nebo zda například má jistotu, že peníze na splacení někde včas získá. Pakliže má určité peníze k dispozici nebo si je jistý blízkým finančním přivýdělkem, neměla by pro něj ani mikropůjčka znamenat velké riziko.

Mikropůjčku si může sjednat i nezaměstnaný člověk, ale pouze za podmínky, že má případně určitou finanční rezervu pro včasné splacení.

Naopak, pokud se finanční situace nezaměstnaného nevyvíjí zrovna dvakrát dobře, naspořené peníze rychle ubývají a stálý příjem je v nedohlednu, rozhodně by se měl mikropůjčkám vyhnout. Mnohem lepší je požádat o finanční podporu například rodinu nebo přítele. Nebo si zkusit vybrat z dalších nabídek půjček pro nezaměstnané, zda některá neposkytuje lepší podmínky.

Pakliže by nezaměstnaný neměl vše dostatečně promyšleno a ošetřeno, dřív nebo později by se dostal do dluhové pasti. A z té je velice obtížné se dostat.

Finanční gramotnost: základ všeho

Jak je z předchozích odstavců patrné, základem pro vyhodnocení vhodnosti nebo nevhodnosti půjčky je určitá finanční gramotnost. Člověk by si měl být schopen zhodnotit, zda v rámci svého rozpočtu a současné i budoucí finanční situace bude schopen konkrétní půjčku splácet či nikoliv. Zároveň by si měl být také schopen alespoň orientačně vytvořit srovnání mikropůjček, aby si případně vybral tu nejlepší.

Mikropůjčky nabízí nejen solidní společnosti, ale velmi často také podvodníci. Pokud už se člověk rozhodne ke sjednání mikropůjčky, měl by být ve výběru poskytovatele obezřetný.

nov

Napsat komentář

Top