You are here
Home > Zdraví > Období šestinedělí v ortopedii

Období šestinedělí v ortopedii

Ne, nebudeme se bavit o období, které následuje u maminek po porodu, ale o hojení při ortopedických problémech. Jak to spolu souvisí? Kromě jednotek soustavy SI totiž existují v běžném životě jednotky, kterým sice bez problémů rozumíme, ale nejsou oficiální. Klasickým případem je dotaz manželky: „Na jak dlouho jdeš do hospody“?, s odpovědí: “Tak na dvě piva“. Jestli to budou dvě nebo čtyři hodiny, je už pak otázka. Pokud se dítě zeptá: „Za jak dlouho půjdu spát“?, a vy odpovíte“ Až skončí Večerníček“, myslí obě strany dobu přibližně deseti minut. Takových a podobných jednotek existuje řada. Jednou z nich je i ortopedické „šestinedělí“, které ovšem opravdu trvá oněch 6 týdnů.

úraz

Proč zrovna „šestinedělí“? Po tuto dobu trvá kostem, vazů, šlachám a chrupavkám dát se dohromady a dobře zase fungovat po úraze nebo zákroku, ať už se zvolí hojení konzervativní nebo chirurgické. Ortoped vám tímto odpoví na otázku, kdy budete moct končetinu opět plně zatížit, kdy se vrátíte do běžného života a podobně. Nic totiž nelze uspěchat.

Doba 6 týdnů je dostatečně dlouhá a to, by udolala běžného hypochondra a také lidi, kterým z ortopedického hlediska nelze uspokojivě pomoci. Zároveň se dá vydržet, pokud vás rekonvalescence omezuje. Pokud se jedná o náročnější případ, například totální endoprotézu, uvede ortoped většinou násobky tohoto časového údaje.

Ani pokud se na svého lékaře budete snažit udělat dojem a přislíbíte poctivé užívání enzymatického léku Wobenzym pro lepší hojení, svou odpověď nezmění a budete si zkrátka muset počkat. Možná ocení vaši snahu, určitě dá zapravdu, že enzymová terapie je prospěšná, ale ze svého nesleví. Klidový režim je samozřejmě pouze doporučení, nikdo vás nebude nutit jej dodržet nebo nad vámi stát s bičem, ale pokud se pak objevíte s komplikacemi, určitě nebudete pochváleni a vyslechnete si své.

Napsat komentář

Top