You are here
Home > Poradna > Jak prát záclony?

Jak prát záclony?

Praní záclon není oblíbenou činností hospodyněk. Záclony jsou příliš velké, takže může být problém je sundat a potom vrátit na místo. Další nepříjemná záležitost je žehlení záclon. Tomuto se můžete vyhnout, pokud své záclony ihned po vyprání zavěsíte na okno. Je dobré pod žabky dát kousek papíru, abyste zabránili rezivění žabek. Taktéž je dobré prát vždy jen jedny záclony v pračce – čím více bude místa v bubnu pračky, tím méně se materiál krčí.

Kdy je čas prát záclony?

Záclony i závěsy bychom měli prát ideálně jednou za tři až šest měsíců. Pokud jsou ale garnýže příliš vysoko nebo existují jiné problémy s přístupem k záclonám/závěsům (a nikdo není alergický), pak můžeme prát jen jednou za rok. Jednou za týden můžete použít vysavač, který vybavíte speciálním nástavcem na čalounění a záclony s ním vysát. Díky tomu odložíte praní na delší dobu.

Jak prát záclony?

Pokud jsou záclony vyrobené z bavlny, máte tu nejsnadnější možnou údržbu. Většina jich snese praní v pračce. Vyberte šetrný program (některé pračky mají speciální program na praní záclon). Důležité je, aby pračka byla před praním čistá – vyčistěte i těsnění, o které by se již vyprané záclony mohly zašpinit. Jakmile sundáte záclony a dáte je prát, umyjte okna. Také na nich mohou být nečistoty, které by mohly způsobit znečištění záclon.

Jaký zvolit prací prostředek?

Na trhu jsou speciální prací prostředky na praní záclon. Nemusíte je používat, stačí, když použijete jakýkoli jemný prací prostředek. Můžete do něj přisypat trochu jedlé sody, která zajistí, že vaše záclony budou nádherně bílé. Pokud jsou na záclonách odolné skvrny, namočte je před praním do roztoku vody a citronové šťávy. Bojíte-li se, že se tkanina záclon poškodí, vložte záclonu do povlaku na polštář a vyperte záclonu uvnitř něj.

Jak na sušení záclon?

Sušte při nízké teplotě, pokud jste se rozhodli použít sušičku. Když jsou záclony téměř suché, vyjměte je ze sušičky, aby na nich nevznikly pokrčená místa. V případě potřeby žehlete ideálně parní žehličkou také na nízkou teplotu.

nov

Napsat komentář

Top