You are here
Home > Poradna > Jak opravit potisk na tričku

Jak opravit potisk na tričku

Určitě to také znáte. Pořídíte si krásné tričko se stylovým potiskem, který se ale po pár vyprání začne loupat. Z výjimečného módního kousku se tak rázem stane model vhodný tak akorát na doma či na zahradu. Zkoušeli jste někdy potisk opravit? Pokud ano, určitě víte, že to není snadné, ba až přímo nemožné. Připravili jsme si pro vás praktický tip, jak opravit potisk na tričku a třeba vám při další „tričkové katastrofě“ přijde vhod. 

Nejdůležitější je prevence

Pravdou je, že oprava potisku na tričku má celkem nejistý výsledek a nejlepší je chovat se k oblečení tak, aby k této situaci vůbec nedošlo. Ještě před samotným návodem na opravu si tedy zopakujme, jak o tričko pečovat tak, aby potisk vydržel co nejdéle:

  • Tričko vždy perte naruby.
  • Perte při co nejnižších teplotách (nejlépe do 40 °C). Ideální je program ručního praní. 
  • Potisk nežehlete. Pokud přece jen tričko žehličku potřebuje, žehlete jej naruby a teplotu nastavte na maximálně 150 °C.
  • Tričko s potiskem nesušte v sušičce, raději jej nechte uschnout volně na vzduchu. 
  • Tričko nesušte na přímém slunci
  • Jestliže si tričko s potiskem necháváte vyrobit „na míru“, pečlivě vybírejte tiskárnu. Nejlepší je taková tiskárna na textil, která využívá technologie zajišťující dlouhou výdrž potisku. Na kvalitě v tomto případě opravu velmi záleží. 

Jak opravit potisk na tričku

Zcela popraskaný potisk triček bohužel opravit nejde. Jedinou možností je buď akceptovat, že tričko bude sloužit už pouze doma, nebo se potisk pokusit svépomocí odstranit. Pokud ale poškození potisku zachytíte v rané fázi, tedy ve chvíli, kdy se potisk začíná pomalu a nenápadně odlupovat od látky, zachránit ještě možná půjde. Potřebovat budete voskový papír a žehličku. A jak tedy na to? 

Žehličku nastavte na nejvyšší teplotu a nechte ji pořádně rozpálit (alespoň pět minut). Voskový papír položte na odlupující se potisk trička a žehličkou jej přežehlete. Nebojte se přitlačit a žehličku stále udržujte v pohybu. Opravdu velký potisk (přes celé tričko) žehlete přibližně tři minuty, střední potisk minutu a půl a malý potisk 45 vteřin. Potisk by měl nyní být dostatečně zafixovaný. Opatrně sundejte voskovaný papír a před další manipulací nechte tričko zcela vystydnout. O tričko se poté starejte tak, jak doporučujeme v bodech výše. 

nov

Napsat komentář

Top