You are here
Home > Bydlení > 3 nejsnadnější způsoby, jak zmenšit účet za topení

3 nejsnadnější způsoby, jak zmenšit účet za topení

Zimní topná sezona je v plném proudu a my samozřejmě víme, že ne každý má tu možnost se na ni důkladně připravit. I když jste si nestihli dosud pořídit tepelné systémy nové generace, nemáte nová okna v kvalitních rámech či dobře zateplenou střechu a fasádu, přesto vám můžeme předat několik rad a typů, které mohou také příjemně zahýbat s vaším účtem za topení. Nejen, že k tomu nebudete potřebovat nějaké vysoké peněžní částky, ale také si budete moci sami vyzkoušet, jakým způsobem přemýšlet, pokud jde o ekologické, levné a komfortní bydlení.

Víte kolik stupňů máte aktuálně v místnosti, kde se právě nacházíte? Schválně si to zkuste změřit a pokud se dostanete k teplotám těsně pod 24 stupňů, tak si můžete blahopřát. Ve skutečnosti má většina místností v českých domácnostech teplotu vzduchu i kolem 27 stupňů, a právě tyto cca 4 stupně navíc vás na topení stojí až desítky tisíc ročně. Stačí topit trochu s rozvahou a uvědomit si, že např. v ložnici vám bude stačit bez problému 21 stupňů Celsia a v obýváku kolem 24 stupňů. Sami uvidíte, že pokles teploty ani nezaznamenáte, a vaše otopná soustava bude pracovat na výrazně nižší výkon, který vám může ušetřit nemalé peníze. Pokud si budete přeci jenom chtít udělat v místnosti vyšší teplotu, zkuste raději popřemýšlet o krbu nebo krbových kamnech. Ta jsou již dnes tak dobře zkonstruovaná, že vám i na středně velkou místnost postačí pár kusů dřeva na celý večer.

iclima

  • Větrejte krátce a intenzivně

Častou chybou v zimě je dlouhé a pomalé větrání, které vám sice nepřinese větší chlad do místnosti naráz, zato vám ochladí i stěny, a tak bude déle trvat, než se místnost zase teplotně srovná, což si u spousty lidí vyžádá zvýšení výkonu topení. Výsledek je opět stejný, protopíte zase o něco více peněz, proto můžeme jednoznačně doporučit, větrejte rychle a intenzivně, jelikož vám jde zejména o výměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý a nikoliv o snížení teploty. Ruku v ruce s rychlejším větráním by mělo jít také vylepšení oken o izolaci rámů a zvýšení prahů v místnostech, aby vám teplo neunikalo ven. Investice na takové domácí vylepšení vás vyjde pouze na několik stovek a ve finále může uspořit tisíce.

  • Věnujte pozornost radiátorům a topným tělesům

Ve většině případů je radiátor taková ta součást místnosti, která má prostě být, kde je a dále se o ni většinou nestaráme, i když je to právě ona, kdo určuje, jak dobře se budeme v dané místnosti cítit. Těleso radiátoru by tak mělo být dobře udržované, tedy odvzdušněné a hlavně čisté, bez organických zbytků a prachových částic, jelikož tyto mohou způsobovat hlavně citlivějším jedincům alergické obtíže. Před radiátorem by neměla být žádná překážka, a to ani záclona či závěs, jelikož nevhodně umístěné bytové textilie mohou významně snížit množství tepla, které proudí do místnosti. Pro ještě lepší funkci topení se dá v domácích potřebách koupit hliníková odrazná fólie, která se umístí na stěnu za radiátorem a výrazně tak zlepší fungování celého tělesa. Samozřejmě se snažíme nepoužívat topné těleso na sušení prádla, jelikož tato činnost spotřebuje také větší množství tepla, které pak chybí v místnostech.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Profolio.cz

Zprávycz.cz

Onlinepraha.cz

Napsat komentář

Top