You are here
Home > Tech > Začalo to v roce 1962: Znáte historii virtuální reality?

Začalo to v roce 1962: Znáte historii virtuální reality?

V dnešní době je rozšířená realita běžnou součástí výzkumu, vývoje, vzdělání, ale také zábavy. Víte ale, kdy vlastně tato technologie vznikla a jaké byly její první krůčky?

Do každé firmy i domácnosti

Pomalu, ale jistě, přesně tak se virtuální realita rozšiřuje do běžných oblastí lidského života. Zatímco výzkumným týmům pomáhá snížit náklady na vývoj produktů, ve studentském prostředí znamená rozšířená realita rychlou možnost, jak si osvojit znalosti a speciální kompetence. VR se používá pro firemní školení, ale také pro zábavu. Kdo ještě nezkusil některou z oblíbených počítačových her v tomto prostředí, měl by to rychle napravit. Zážitek je to velmi silný.

Zlatá šedesátá

Šedesátá léta odstartovala nejen éru hippies, ale také mnoho pokroků v technologiích a výzkumu. Právě v této dekádě vznikla i první virtuální realita. Zatím ale jen v teoretické hladině. Již v padesátých letech minulého století se koncept Experience Theater, tedy Divadlo zážitků, považoval za velmi pokrokový a nezaměnitelný.

Právě tento počin Mortona Heiliga znamenal současnou stimulaci čtyř smyslů diváka, vždy v závislosti na danou scénu. V roce 1962 tak vznikla první Sensorama. Jednalo se o prototyp, který při promítání obrazů nabízel i zvuky a vůni.

Zlatá šedesátá

Sensorama ale nenašla ve své době správného investora a koncept se přestal rozvíjet. O několik let později se objevil první zobrazovací systém, který se umístil na hlavu. V roce 1968 se tak objevil Damoklův meč, v originále The Sword of Damocles, obří zařízení, které se vkládalo na hlavu. Stále ještě ale muselo být upevněno ke stropu, váha byla příliš vysoká. Grafika přístroje se starala o zobrazování jednoduchých 3D objektů. Audiovizuální zážitek to byl ale přelomový.

Pokrok šel rychle kupředu. Již o dekádu později se objevila virtuální mapa Aspenu, kdy se mohli lidé pohybovat po ulicích v jednom ze tří režimů: zima, léto, nebo mnohoúhelníky.

https://pixabay.com/cs/photos/%c5%beena-virtu%c3%a1ln%c3%ad-realita-hra-mraky-1845517/
nov

Napsat komentář

Top