You are here
Home > Bydlení > Jak zabránit invazi parazitů ve zvířecím kožíšku?

Jak zabránit invazi parazitů ve zvířecím kožíšku?

Téměř každý chovatel domácího mazlíčka ví, že existuje nebezpečí v podobě vnějších parazitů.  Ne všichni to ale berou v úvahu, a proto ani dnes není zablešení nebo silná invaze klíšťat ve zvířecím kožíšku úplnou výjimkou. Přitom obrana není nijak náročná. Pokud ale nebudeme řešit prevenci, možná i my budeme jednoho dne překvapeni, kolik klíšťat nachytal pes na procházce, nebo že jsme v kočičím kožíšku objevili blechy. Parazité si příliš nevybírají, a i když je váš mazlíček opečovávaný, neznamená to, že se mu vyhnou obloukem.

Parazité číhají i ve městě

Klíšťata a blechy mohou psi a kočky chytit snad všude, ať ve městě nebo na venkově. Stačí procházka okolo domu, v městském parku nebo potkat zablešenou kočku. Nemusíte se zrovna prodírat houštím nebo chodit ve vzrostlé trávě na louce. Mírné zimy klíšťatům nahrávají. Jelikož jsou aktivní již od teploty 4°C, není výjimkou, že si je pes donese i v málo obvyklém ročním období. Jejich aktivita pak prudce vzrůstá na jaře, kdy majitelé psů houfně shánějí nějaké přípravky, aby zvíře ochránili.

Fypryst
Fypryst

Klíšťata- přenašeči mnoha chorob

Klíšťata nejsou jen nepříjemná tím, že je musíme složitě ze srsti vytahovat, ale přenášejí nebezpečné nemoci, především boreliózu, encefalitidu, ale i dříve méně známé a dnes stále rozšířenější choroby jako je babesioza nebo ehrlichióza. Nestačí prohlédnout srst po procházce, klíště snadno přehlédneme a k potencionálnímu nakažení dojde už za několik hodin po přisátí. Základem tedy je, aby se klíště nepřisálo nebo ho přípravek stihl zlikvidovat tak rychle, že ještě k přenosu nemoci nedošlo.

Blechy snadno zamoří domácnost

Co se týká blech, ty se velmi rychle rozmnožují, pouze 5% se jich vyskytuje v daném okamžiku na zvířeti, zbytek je v prostředí. Pokud tedy objevíte na psovi pár blech, je velmi pravděpodobné, že už je jimi zamořena vaše domácnost, nebo toto riziko akutně hrozí. Blechy sají krev, na jejich bodnutí se může vyskytnout alergická reakce a navíc jsou přenašeči psí tasemnice.

Fypryst stačí aplikovat na jedno místo na kůži

Jak se tedy parazitům bránit? Oblíbeným způsobem je použití přípravku Fypryst s účinnou látkou fipronyl. Aplikuje se velmi jednoduše. Obsah pipetky se vymáčkne na kůži zvířete mezi lopatkami, na jedno místo a nechá se vstřebat. Této formě se říká spot- on a je velmi populární pro jednoduchost. Pro kočičky kupujte Fypryst CAT, pro pejsky zase Fypryst DOG, a to v kategorii S, M, L nebo XL podle toho, kolik pes váží. K sehnání je u veterinárních lékařů, v chovatelských potřebách i v lékárně.

Napsat komentář

Top